fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

České dráhy uvedly do provozu bistrovozy s první třídou

Foto: ČD

České dráhy v těchto dnech nasazují modernizovaný bistrovůz na vlaky IC Opavan z Prahy do Opavy. V novém jízdním řádu je pak dopravce nasadí na linky Ex2 z Prahy do Žiliny a na vlaky EC z Prahy do Krakova. Během příštího roku by se mohly podívat i na jih na lince Ex7 z Prahy do Linze.

Modernizovaným bistrovozům nechybí klimatizace a pohodlná sedada. Jídla a nápoje z nabídky se pak roznáší přímo na místa. Své zázemí má ve voze například minibar, který nabízí občerstvení ve druhé třídě. Odpadá tak nutnost vyhrazovat kupé pro tyto účely.

„Přestavba restauračních vozů na bistrovozy s oddíly 1. třídy zapadá do našeho plánu modernizovat další vlakové soupravy pro dálkovou dopravu a rozšiřovat v nich služby cestujícím. Postupně chceme takto upravit 27 starších restauračních vozů a bistrovozů,“ říká Petr Vondráček, ředitel odboru dálkové dopravy Českých drah a dodává: „Tento koncept nám umožňuje nabídnout více míst pro cestující v 1. třídě a zároveň dál rozvíjet gastronomické služby za přijatelných ekonomických podmínek. Jde totiž o kompromis, který představuje významné snížení nákladů na vedení dálkových vlaků v závazku veřejné služby, ale i našich komerčních spojů.“

Foto: ČD

Každá sedačka má svůj sklopný, nebo pevný stoleček. Sedadla jsou sklopná a v blízkosti nich se nachází zásuvky 230 V , nebo USB porty na nabíjení drobnější elektroniky. Připojení k internetu pomocí Wi-Fi je samozřejmostí. Modernizace byla zahájena v loňském roce na podzim v DPOV, což je dceřiná firma ČD.

Pokud započítáme vlaky railjet a Pendolino, tak celkem ČD provozují 33 restauračních vozů a 23 bistrovozů. Ty jezdí na celkem šesti linkách. Dále ČD provozují na mnohých spojích služby minibaru, nebo jsou na soupravě přítomné automaty na občerstvení. Do České republiky zajíždí vozy s gastroservisem i z jiných zemí, například na dvou railjetech z Rakouska, nebo na spojích Metropolitan z Maďarska. Své jídelní vozy do Čech posílá i slovenská ZSSK. V budoucnu by ČD chtěly rozšířit počet jídleních a bistrovozů o dalších 20.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..