fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Z Ukrajiny zpět v Brně. Trolejbus 9Tr rozšířil sbírku retrovozů

Foto: DPMB

Je to více jak 20 let, co legendární trolejbus Škoda 9Tr brázdil ulice Brna. Poté jezdil mnoho let na Ukrajině, dnes je zpět v Brně, kde rozšíří sbírku historických vozidel DPMB. Nejdříve však musí projít kompletní rekonstrukcí.

Brněnský dopravní podnik koupil vůz v roce 1980, tehdy dostal evidenční číslo 3136. Celkem bylo do města dodáno 121 vozů tohoto typu. Po tom, co vozy zestárly, je nabídl dopravní podnik k odprodeji.

V roce 1996 tak byl tento vůz odprodán do ukrajinského města Rovno. Po několika letech provozu byl i tam vyřazen z provozu a měl být sešrotován. Tomu se ale podařilo dopravnímu podniku zabránit. Vůz se tak stává symbolem 150 let MHD v Brně a 70 let trolejbusů ve městě.

„Takové věci se nedějí každý den a já jsem pyšný, že se nám podařilo trolejbus 9Tr vrátit zpět do Brna, kde začínal. Moji předchůdci jej kdysi vítali jako nové vozidlo a nyní jej vítáme jako historický unikát, který rozšíří naši sbírku retrovozů,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. „Vůz bude navždy připomínkou oslav výročí 70 let trolejbusové dopravy v Brně,“ dodal.

Vozy 9Tr vyráběl závod Škody v Ostrově. Mezi lety 1958 a 1981 jich bylo vyrobeno více jak 7 000 kusů. Poslední vůz tohoto typu byl v Brně z provozu vyřazen v roce 1996. Do Brna zpět dorazil 7. května 2019.

„Předpokládáme, že bude nutná generální oprava, při které na vozidle vyměníme téměř všechny komponenty tak, aby splňoval všechny bezpečnostní normy. Tyto opravy budou trvat minimálně rok. Náklady budeme schopni odhadnout až po důkladné technické prohlídce vozu,“ vysvětlil Havránek.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..