fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Do Neratovic linkou 348 nově kloubem. Arriva nasadila nové vozy

Foto: ROPID

Od včerejšího dne jezdí na lince z pražské Bulovka a Ládví do Neratovic a Obříství nové autobusy SOR CITY NB 18 ve třídveřové verzi. Jsou vybaveny klimatizací, vyššími pohodlnými sedadlo a větším množstvím LCD obrazovek v rámci informačního systému pro cestující.

V roce 2015 proběhla integrace Neratovicka, jen za první rok stoupl počet cestujících o 25% a nadále roste. Kloubové autobusy tak posílí dopravu a zvýší kapacitu linky 348. „Dodávka nových kloubových autobusů, kterých bude celkem deset, vyplývá z nárůstu počtu cestujících mezi Prahou a Středočeským krajem, z čehož vyvstává potřeba po nasazení větších autobusů, které by přetíženému dopravnímu systému odlehčily,“ uvedl radní pro oblast dopravy Středočeského kraje František Petrtýl.

Foto: ROPID

„Dlouhodobě požadujeme po dopravcích, aby začali pořizovat více kapacitních autobusů, jelikož to pomáhá efektivně posílit vytížené linky, protože např. kloubový autobus má kapacitu až o 50 % vyšší, avšak vícenáklady se u tohoto typu autobusu zvyšují o cca 15 – 20 %,“ uvedl zástupce ředitele pro dopravu a marketing Integrované dopravy Středočeského kraje Martin Jareš.

Výhoda delších autobusů spočívá v tom, že lépe zvládají nárazovou poptávku, když náhle desítky žáků ukončí školní den a potřebují se dostat zpět domů. Dále pak přináší výhodu v podobě potřeby nižšího počtu řidičů. Zároveň se ti to řešením šetří provizní náklady, které jsou na “sedačku” nižší, než v případě standardního vozu.

„Deset autobusů na lince 348 dovrší dodávku celkem 25 nových kloubových autobusů na linkách mezi Prahou a Středočeským krajem. Kloubové autobusy na této lince nahradí původní krátké, které jezdily kvůli stále rostoucímu počtu cestujících často obsazené na hranici své přepravní kapacity. Všechny nové kloubové autobusy jsou nízkopodlažní, plně klimatizované, vybavené pohodlnými sedaly s vyššími opěrkami a větším počtem LCD obrazovek s informacemi o zastávkách,“ vysvětluje ředitel Arrivy Daniel Adamka.

Foto: ROPID

„Rostoucí zájem o veřejnou dopravu ze Středočeského kraje znamená jediné: úbytek počtu osobních aut směřujících do centra Prahy i na její okraj. Díky nasazení kloubových autobusů můžeme nabídnout Středočechům nejen další volnou kapacitu, ale také snížit celkový počet autobusů, které do Prahy ze Středních Čech dojedou odstraněním posilových duplicitních spojů ve špičkách pracovních dnů a tím také ušetřit řidiče, kterých je v celé ČR stále nedostatek. Nové autobusy splňující nejpřísnější emisní normu EURO 6 také znamenají výrazné snížení hlukové a emisní zátěže, což byl jeden z požadavků Prahy 8,“ dodal ředitel ROPID Petr Tomčík.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..