fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

ČESMAD BOHEMIA: Vysokorychlostní váhy silnicím nepomohou

Foto: CS Cargo

Snaha investovat mnoho peněz do vysokorychlostních vah a argumenty pro jejich výstavbu jsou prý podezřelé. Zároveň někdo údajně vypouští argumenty, které jsou při nejmenším neobjektivní. K problému se vydržuje Martin Felix ze sdružení českých silničních nákladních dopravců.

,,Hodně se mluví o masovém instalování vysokorychlostních vah na našich komunikacích. Tato velmi nákladná technologie má zlepšit stav infrastruktury. Silný tlak na vysoké investice z veřejných peněz je podezřelý už jenom proto, jaké argumenty jsou používány. V ČR je údajně přetíženo 6 kamionů z 10 a každý takový prý zničí silnice jako 10 tisíc osobních aut,” vysvětluje Martin Felix ze sdružení ČESMAD BOHEMIA a dodává: ,,Druhé číslo patří již k mediálnímu koloritu a nikdo neumí vysvětlit, kde se vzalo. Objevil se také údaj 3 tisíce, ale i 30 tisíc, takže to bude asi pokus o průměr. Nesmyslem je ovšem 6 přetížených kamionů z 10. Podle statistik z již provozovaných vah nepřekračuje počet přetížených nákladních vozidel ani 1 %. A to ještě systém neumí vyloučit schválené nadrozměrné přepravy, jichž bude v době boje s kůrovcem dramaticky přibývat.”

Hlavní role vysokorychlostních vah je vybrat vozidla, která půjdou na důkladné převážení a poté jim hrozí odstavení, pokud překročí limit hmotnosti. Důležité je zároveň to, že výsledek vysokorychlostního vážení ovlivňuje například počasí, nebo stav vozovky před váhou. K tomuto účelu se tento typ vah v zahraničí používá již několik let.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..