Vlaky Arriva v open-access režimu vyjedou na lince z Portugalska do Španělska

Foto: RENFE

Arriva je společnost, která je známá především dopravou v závazku veřejné obslužnosti. A to nejen u nás, ale v celé Evropě. Nyní boří dogmata na Pyrenejském poloostrově, tamní úřad pro ochranu hospodářské soutěže jí dovolil vyjet.

V květnu 2018 Arriva oznámila záměr vyjet s komerčními, tedy nedotovanými vlaky, mezi španělským městem A Coruña a portugalským Portem. Protože na lince již operuje státem vlastněný dopravce RENFE, který čerpá podporu od státu, případem se začal zabývat příslušný úřad, který měl za úkol zjistit, jestli vstup Arrivy v open-access režimu státní firmě neubere tolik cestujících, že by došlo k výraznému nárůstu finančních prostředků potřebných na zajištění provozu způsobeného poklesem příjmu z jízdného, či nedojde k ohrožení dopravní obslužnosti samotné.

Zdroj: Google Maps

Po měsících zkoumání úřad došel k názoru, že příchod nového dopravce by měl mít jen minimální vliv na dopravce RENFE. Vydala proto povolení ke vstupu.

Příchod Arrivy přinese zvýšení konkurenčního prostředí a především potenciál k možnému přesunu cestujících z autobusů do vlaků na této mezinárodní lince.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

i-Doprava.com