fbpx

Předžalobní výzva nepomohla. RegioJet žaluje FlixBus

Foto: RegioJet

Podle dopravní společnosti RegioJet se FlixBus při boji o zákazníky dopouští nekalé soutěže. Kvůli tomuto chování a podnákladovým cenám již dopravce podal žalobu u městského soudu v Praze. RegioJet je přesvědčen, že zelené autobusy se svojí cenovou politikou snaží vytlačit konkurenci z trhu a poškodit zákazníka.

RegioJet si nechal vypracovat znalecký posudek, který dokazuje, že FlixBus jezdí již více jak rok za ceny, které pokryjí jen 55% nákladů. FlixBus se tak má dopouštět nekalé soutěže, díky které chce ovládnout trh a poškodit ostatní dopravce.

Kvůli nízkým cenám na českém trhu komerčních autobusových linek tak FlixBus prodělává obrovské sumy, to si však dle RegioJetu může dovolit, protože má za sebou silné mezinárodní finanční skupiny.

“Flixbus také nepravdivě uváděl, že jezdí za dlouhodobě udržitelné ceny. Jakmile by se mu podařilo ovládnout trh a ostatní dopravce vytlačit, snížil by počet míst za levnější ceny a pro většinu by zákazníků výrazně zdražil na obdobnou úroveň, jakou musí cestující platit v Německu nebo v dalších evropských zemích,” vysvětluje Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí Student Agency a dodává: :”K takové situaci došlo například v Německu, což se prokázalo i nezávislými odbornými studiemi, kdy po dosažení faktického monopolu na německém trhu Flixbus ceny pro cestující výrazně zvýšil.”

RegioJet tvrdí, že po nástupu FlixBusu na české vnitrostátní linky mu ubylo pouze v řádů jednotek cestujících, kteří se mu vratili po zavedení 75% slev pro sociální skupiny. Dalo by se tak říci, že RegioJet je prvním dopravcem a Česko první zemí, kde zelená nezvítězila.


„Společnosti RegioJet a Student Agency nám opakovaně zaslaly výzvy k dodržování minimálních cen jízdného, které jsme původně nechtěli veřejně komentovat. Jelikož však kroky společností RegioJet a Student Agency vnímáme jako protiprávní, cítíme nyní potřebu se vyjádřit, říká k případu Pavel Prouza, jednatel společnosti FlixBus CZ s.r.o. a dodává: „Na český trh vnesl FlixBus chybějící konkurenci v oblasti dálkových autobusových spojů představením alternativní nabídky palubních služeb a především větší nabídku v oblasti cestování pro tuzemské zákazníky. Konkurence je trhu prospěšná a širší nabídka zákazníkům přináší možnost volby a současně kvalitnější služby nebo výhodnější cenu. FlixBus nastavuje ceny samostatně a nezávisle na konkurenci tak, aby zákazníci získali kvalitní služby za co nejlepší cenu.“

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..