fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

RegioJet kupuje 9 nových IC busů. Vyměnil Setru za Irizar

Foto: RegioJet

Autobusový dopravce RegioJet oficiálně převzal devět nových autobusů Scania Irizar i8 určených k zajištění provozu autobusových linek IC Bus, které provozuje pro německé dráhy Deutsche Bahn. Autobusy mají proto charakteristické bílo červené zbarvení DB s nápisem IC Bus a cestující se s nimi setkají na linkách z Prahy do Mnichova, Norimberku, Mannheimu a Lipska. V provozu nové autobusy nahradí dosavadní autobusy Setra, které byly nasazeny do provozu v roce 2014.

Autobusy IC Bus jsou provozovány jako integrovaná součást sítě železničních spojů Deutsche Bahn na těch linkách, kde vlakové spojení nedokáže nabídnout tak rychlé a přímé spojení jako právě autobus.

Autobusové spoje IC Bus nabízí Deutsche Bahn 10 let, když v srpnu roku 2009 vyrazily poprvé na trasu spojující Prahu s Norimberkem. S RegioJetem spolupracují Deutsche Bahn na provozu autobusových spojů IC Bus od prosince 2011, kdy dopravce začal nasazovat na linky IC Bus své autobusy a personál v barvách německých drah. RegioJet je také prodejcem jízdenek na autobusové spoje IC Bus. Autobusy IC Bus tak nabízejí přestup na žluté spoje v síti RegioJet.

Nově pořizované autobusy jsou typ Scania Irizar i8, které RegioJet provozuje i na svých vlastních žlutých linkách, když na jaře roku 2016 nasadil tyto špičkové autobusy do provozu jako úplně první dopravce v Evropě.

V provedení pro IC Bus Deutsche Bahn se ale tyto autobusy výrazně liší. A to nejen korporátním červeno bílým zbarvením. Mají kapacitu 59 míst a cestující mají k dispozici samoobslužný automat s možností nákupu chlazených nápojů (voda, cola, nealko pivo), kávy a drobného občerstvení (tyčinky Snickers, Corny, oříšky).

K dispozici je připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi, které je dostupné v ČR i v Německu. Cestující mohou využít také zábavní portál, kde si po připojení na svém zařízení mohou cestující pustit filmy, seriály, hudbu a další obsah. V interiéru autobusu jsou umístěny také informační displeje zobrazující cestujícím informace o jízdě autobusu a další instrukce. Autobus je standardně vybaven toaletou, bezpečnostními pásy a je plně klimatizován. Sedačky jsou vybaveny USB zástrčkami pro připojení drobné elektroniky.

Zcela unikátní je řešení pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu využívající invalidní vozík. Jako první dálkové autobusy ve flotile RegioJetu umožňují plnou přepravu cestujících na vozíčku, stejně jako jejich nástup prostřednictvím výtahu zabudovaného za zadními dveřmi nad zadní nápravou. Při nástupu vozíčkáře se otevře část boční karoserie za zadními dveřmi a z autobusu vyjede výtah s plošinou pro bezbariérový nájezd invalidního vozíčku. Výtah vozíčkáře vyzvedne do úrovně podlahy autobusu a ten přejede do interiéru, kde lze vyjmutím sedaček vytvořit místo pro umístění cestujícího na invalidním vozíku. Jedná se o řešení, které je standardizované do nově dodávaných autobusů dálkové dopravy a odpovídá také nové legislativě EU týkající se přepravy vozíčkářů.

Co se týče dalšího provozního vybavení, autobusy jsou vybaveny například snímačem jízdy, který dokáže vyhodnotit objekt, který by mohl ohrozit bezpečnou jízdu autobusu. Pokud autobusu zablokuje cestu jiné vozidlo, ocitne se před ním překážka, nebo člověk, vozidlo ihned automaticky zabrzdí, tak aby byl náraz co nejmenší a nezpůsobil rozsáhlé škody. Systém je schopen zaznamenávat i bdělost řidiče. Pokud by se dostal do mikrospánku a autobus by začal zajíždět do vedlejšího jízdního pruhu, sedadlo řidiče začne vibrovat. Autobus mimo jiné snímá i styl jízdy řidiče a upozorní jej na případnou nadspotřebu.

Spolupráce obou dopravců na provozování linek IC Bus začala v prosinci 2011, kdy autobusy RegioJet začaly jezdit v barvách IC Bus DB na linkách z Prahy do Norimberku a Mnichova. Aktuálně jezdí autobusy IC Bus z Prahy na čtyřech linkách:

  • Praha – Regensburg – Mnichov a zpět 3 x denně (z toho do Regensburgu zajíždí jednou denně)
  • Praha – Norimberk a zpět 4x denně
  • Praha – Norimberk – Würzburg – Frankfurt letiště – Frankfurt hlavní nádraží – Mannheim / Mannheim – Heidelberg – Norimberk – Praha – 1x denně
  • Praha – Lipsko a zpět 1x denně

Všechny linky odjíždějí v Praze z hlavního nádraží, dva ranní spoje do Norimberku a Mannheimu zastavují také na autobusovém nádraží Praha Florenc pro pohodlnější přestup cestujících z autobusových spojů RegioJet.

Denně dohromady všechny autobusy na linkách IC Bus provozovaných RegioJetem najedou přibližně 6340 km, v provozu je přitom 8 autobusů a jeden slouží jako provozní záloha. Celkem se o provoz a spolupráci s DB stará přibližně 40 zaměstnanců RegioJetu, zejména jde pak o řidiče, odbavovací personál, který asistuje u nástupů cestujících v Praze a dispečery.

V roce 2018 využilo spojů IC Bus do České republiky přibližně 750 tisíc cestujících s tím, že každoročně počet cestujících roste. Řada cestujících zejména na lince do Norimberku přestupuje na návazné vlakové spoje DB s tím, že nejčastěji směřují do destinací Frankfurt, Würzburg a Stuttgart, ale i do dalších míst v rámci Německa.

Zdroj: TZ RJ

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..